Koľko stojí webová stránka?

Tisíckrát povedaná fráza „Dostaneš, za čo si zaplatíš“ je len pravda a je to pravda aj pri výbere dodávateľa na webovú stránku, internetový obchod alebo webovú aplikáciu. Pri dnešnej konkurencii si dokážete obstarať webovú stránku za veľmi nízku cenu. Až časom ale zistíte, že to také lacné nakoniec nebude.
Najmä malé spoločnosti robia chyby pri výbere dodávateľa webu, šetria náklady a nechajú sa zlákať nízkou cenou. To je samozrejme pochopiteľné, potom je ale veľká šanca, že nastane jeden z nepríjemných scenárov:

  1. Stránka, eshop alebo webová aplikácia stojí nakoniec niekoľkonásobne viac ako bolo pôvodne plánované, pretože vývojár neodhadol komplexnosť zákazky a prvoplánovo vám strelil cenu len aby ste si vybrali jeho.
  2. Vývoj stránky skončí pri čiastočnej funkčnosti poprípade nemá ani tu základnú. Tá buď nefunguje vôbec alebo v horšom prípade funguje nepredvídateľne. V prípade internetového obchodu to je veľmi zásadná vec.
  3. Počas vývoja bolo nevyhnutné urobiť množstvo kompromisov ohľadom dizajnu, obsahu a funkčnosti, čo nakoniec vyústi v podpriemernú stránku, akú ste si ani neobjednali. Najhoršie je, že ak ju nasadíte, riskujete taký istý podpriemerný efekt na svojich zákazníkov.
Vo všetkých 3 prípadoch je nutné sa pripraviť na problémy. Nízka cena ovplyvňuje kvalitu webu, čo nemusí byť spočiatku problém až kým sa niečo nepokazí. Z vlastných skúseností našich zákazníkov vieme, že po čase už ani pôvodný programátor nevie, ako to v podstate skonštruoval a majiteľ webu musí nájsť profesionála, ktorý rozoberie web do poslednej „skrutky“.
Lacná webstránka, internetový obchod alebo webová aplikácia sú preniaze vyhodené von oknom

S tým súvisí dokumentácia. Za nízku cenu sa nikto dokumentáciou zaoberať nebude. Nemusí to byť problém, kým viete skontaktovať dotyčného programátora a zároveň dodržiaval aspoň nejaké štandardy, aby kód bol čitateľný a zrozumiteľný.

Kompatibilita je zásadná oblasť. Okrem responzívneho dizajnu je nutné myslieť aj na kompatibilitu. Internetové prehliadače od rôznych spoločností fungujú veľmi odlišne. To vyžaduje aj špecifickú úpravu dizajnu a funkčnosti. Zabezpečiť testovanie na rôznych prehliadačoch a ich rôznych verziách má byť pre vývojára samozrejmosťou. No myslíte, že to niekto aj zodpovedne odskúša pri nízkej cene?

Základná technická podpora aj s odstraňovaním aplikačných chýb
Technická podpora je kapitola sama o sebe. Nemôžete očakávať podporu a pomoc, ak si ju dodatočne nezaplatíte. A najlepšie sa predsa od vás pýtajú peniaze, keď potrebujete pomoc a inde nemáte kam ísť. My razíme cestu základnej technickej podpory, na ktorú sa môžete spoľahnúť a spadá do nej aj odstraňovanie aplikačných chýb.
Aplikačné chyby by mali byť jednoznačne odstránene počas tvorby webovej stránky, o tom niet pochýb. Avšak aj majster tesár sa niekedy utne a potom záleží od prístupu. Problém nastáva, keď sa vývojárovi nechce opraviť chybu (však už produkt predal) alebo ju odstrániť nevie. U nás máte garanciu, že aplikačnú chybu odstránime, dokonca aj po zákonom stanovenej 2 ročnej lehote. Skúsenosti ale ukazujú, že 99% chýb je nájdených v priebehu prvého roka ale čert nikdy nespí.

Tieto na prvý pohľad nepodstatné problémy môžu vyústiť v komplikácie a v základe obmedziť použiteľnosť webu.

V prvom rade to je škálovateľnosť (rozšíriteľnosť). Každý chce, aby jeho spoločnosť rástla a s ňou musí rásť aj webová stránka, eshop alebo funkčnosť webovej aplikácie. Bez kontaktu, ochoty a dokumentácie ťažko bude niekto niečo vylepšovať. Ak myslíte do budúcnosti, vyžadujte plánovanie svojho webu a najmä štandardy.

Toto priamo súvisí s ďalšou dôležitou vlastnosťou webu a tou je bezpečnosť. Zvykom býva, že lacnejšie projekty bývajú programované priamočiaro a funkcionalita je vytvorená iba s tým účelom, aby fungovala. Okrem fungovania musí byť aj bezpečná a tým pádom aj komplexnejšie naprogramovaná. Avšak lacno sa nedá vytvoriť profesionálny web, ktorý okrem funkčnosti bude aj bezpečný.

Škálovateľnosť webu

Ak ale programujete webstránky, eshopy a webové aplikácie komplexne, aby boli funkčné a bezpečné, prináša to so sebou kvantum kódovania, ktoré server ale aj klient musí spracovať. Treťou oblasťou je teda optimalizácia. Nemyslíme teraz SEO optimalizáciu, ale výkon ako taký. Pri nedodržiavaní štandardov, priamočiarom programovaní a neplánovaní sa ľahko stane, že celý web je obrovská ťažkopádna obluda (napr. kde sa na 3 miestach robia rovnaké veci 3 odlišnými spôsobmi), s ktorým budú mať užívatelia zlé skúsenosti. Štandardizovaný a optimalizovaný web je rýchly, spoľahlivý a skúsenosť užívateľov s ním na nezaplatenie.

Kvalita kontroly

A sú ďalšie vlastnosti webu, ktoré priamo súvisia s kvalitou práce a teda aj cenou. Ide napríklad o dostupnosť, spoľahlivosť, spravovateľnosť, efektivita, nákladnosť, rentabilita atď. Tie si ale necháme k webovým aplikáciám, keď budeme opisovať ich výhody a tieto vlastnosti s nimi súvisiace.

Podčiarknuté a zhrnuté. Vývoj webovej aplikácie alebo tvorba webovej stránky, či internetového obchodu môže byť aj lacná záležitosť. Avšak je to komplikovaný proces, ktorý vyžaduje aspoň základné prvky organizácie, plánovania a manažmentu. Preto je vždy lepšie ak nie nevyhnutné vybrať si profesionálneho dodávateľa.

Ak máte záujem o dobrú webovú stránku, alebo eshop, či webovú aplikáciu, ktorá bude mať všetko, čo má mať, kontaktujte nás.